تبلیغات
دنیای اوراکل و جاوا - فعالیت های بیل جوی برای جاوا

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 18 شهریور 1389
همشهری - به گفته " بیل جوی" کسی که به سیستم های عامل توجه نمی کند! این مسئله که محاسبات و سیستم های عامل باید ساده باشند بیش از 25 سال در فکر مدیر گروه دانشمندان و یکی از سرمایه گذاران شرکت سان مایکروسیستمز بوده است.
تمایل زیاد به حفظ سادگی بیل جوی را به یک مخترع موفق در دنیای تجارت کامپیوتر تبدیل کرده است . بیل جوی همچون یک دانشمند موهای آشفته و لباس های چروکیده ای دارد و همچنین همانند یک تاجر دارای قدرت درک وضعیت بازار است . او برای ساخت و توسعه بخش های مختلف تکنولوژی در 15 سال گذشته تلاش زیادی را انجام داده است...
بزرگ ترین اعتبار او رساندن شرکت سان مایکروسیستمز به مرحله امروزی است . در دهه 1970 بیل جوی سیستم عامل berkeley unix را به سیستم های عامل برتر کامپیوترهای بزرگ وسرورها تبدیل کرد . در دهه 1980 فعالیت عمده جوی روی ریزپردازنده های موسوم به sparc بود . این ریزپردازنده ها بعدها به یکی از عوامل موفقیت شرکت سان مایکروسیستمز در بازار تبدیل شدند . در دهه 1990 نیز بیل جوی تلاش زیادی برای گسترش زبان برنامه نویسی جاوا که امکان نوشتن برنامه های کاربردی در اینترنت را فراهم می کرد انجام داد.
امروزه نیز این سرمایه گذار شرکت سان مایکروسیستمز تلاش می کند تکنیک نقطه به نقطه یا peer to peer را گسترش دهد . در طول تمامی این سال ها بیل جوی تلاش کرده است که از پیچیدگی های شبکه های کامپیوتری بکاهد و آن ها را به سمتی ببرد که بتواند به راحتی مدیریت شود به طوری که حتی کاربر متوجه نشود . نمود این نگاه در سال 1998 در شعار همیشگی sun " شبکه یعنی کامپیوتر" دیده می شود . وجود اصل سادگی در دستور کار شرکت سان مایکروسیستمز باعث شد این شرکت به پایگاهی 18 میلیارد دلاری با محصولاتی بسیار حیاتی برای اینترنت تبدیل شود در صورتی که بیل جوی همچنان به راه خود ادامه دهد در آینده شاهد به بار نشستن پروژه jxta که در حقیقت چیزی جز پنجاه هزار کد کامپیوتری نیست خواهیم بود.
jxta در حقیقت استاندارد و زیرساختی برای سیستم های peer to peer است.
تلاش بیل جوی برای ورود به عرصه کامپیوتر از اواسط دهه هفتاد در دانشگاه برکلی کالیفرنیا آغاز شد . در این دانشگاه محققان یک روش محاسباتی جدید ایجاد کرده بودند تا کامپیوترها بتوانند با یکدیگر به راحتی ارتباط برقرار کنند . این محققان در اصل به دنبال گسترش و تکمیل کامپیوترهای خانگی بودند.
" اریک اسکمید" دوست قدیمی " جوی" و رییس کنونی google یکی از معروف ترین موتورهای جست و جو است . بیل جوی در آن روزها در کنار دانشجویان فارغ التحصیل قرار گرفت و به این ترتیب سیستم عاملberkeley unix ساخته شد که باعث معروف شدن " جوی" در صنعت کامپیوتر شد . سیستم عامل یونیکس پیش از آن در اوایل دهه هفتاد توسط آزمایشگاه bell شرکت at&t ساخته شده بود . از این سیستمعامل در کامپیوترهای بسیاری از سازمان های دولتی و دانشگاه ها استفاده می شد . اما " جوی" و همکارانش در دانشگاه برکلی نقص های موجود در کدهای این برنامه را رفع کردند . موفقیت آن ها به حدی بود که توانستند توجه دیگر دانشگاه ها و حتی پنتاگون را جلب کنند.
به این ترتیب در سال 1978 بیل جوی و همکارانش با بخش تحقیقات وزارت دفاع (darpa) قراردادی امضا کردند . این قرارداد برای گسترش سیستم عاملی بود که بتواند میان تجهیزات دیجیتالی که به صورت گسترده در کامپیوترهای vax بسیار کوچک شبکه نوپای darpa استفاده می شد ارتباط برقرار کند . در آن زمان شبکه darpa "اینترنت" خوانده می شد . در حقیقت با تعریف پروتکل مهم ارتباطی tcp/ip با برنامهیونیکس امکان گسترش و استفاده از این برنامه فراهم شد.
بعد از سال 1982 سه فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد از بیل جوی خواستند تا نرم افزاری برای کامپیوترهای پرقدرت و ارزان قیمتی را که ساخته بودند طراحی کند . این کامپیوترها در حقیقت ایستگاه کاریs.u.n نام داشت که خلاصه شده stanford university network است . این دانشجویان امیدوار بودند که یونیکس را از حیطه دانشگاه ها و آزمایشگاه های تحقیقاتی خارج کرده و وارد دنیای صنعتی کنند.
این سه نفر هرگز تصور نمی کردند که "بیل جوی" طراح نرم افزار روزی به عرصه طراحی "تراشه" پای بگذارد . اما دو سال بعد جوی به همراه یکی از همکارانش به نام "دیوید پاتروس" موفق به ساخت ریزتراشه ای با قدرت پردازش و کارآیی بالا شدند . این پردازنده که (RISC) reduced instruction set computing نام گرفت از آن زمان به بعد بزرگ ترین حامی تجارت ده میلیارد دلاری سرورهای شرکت سان مایکروسیستمز تبدیل شد.
یکی از مهمترین اهداف بیل جوی از آغاز کار تبدیل سیستم های کنترل کننده پردازنده ها به صورت یکی واحد کامل بودبرچسب ها: بیل جوی، جاوا، سیستم عامل، سان، اوراکل، برنامه نویسی جاوا،
ارسال توسط افشیا درافشان
آرشیو مطالب
نظر سنجی
اگر شما برنامه نویس جاوا هستید، دستمزدتون در ایران چقدر است؟


امکانات جانبی
blogskin